Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šestidenní jako řemen!

V neděli slavnostně skončil již 80.ročník mezinárodní Šestidenní motocyklové soutěže, která se konala v Povážské Bystrici na Slovensku. Naši reprezentanti skončili v bitvě o světovou trofej na sedmém místě a junioři o příčku lépe. Opravdu zaváleli Jiřetínský ve složení Gott.Z, Gott.M, Malát - dojeli druzí.dál nejedu... Třinácet kilometrů v bahně a prachu, k tomu závěrečný motokros. To vše museli vydržet všichni jezdci, motocykly a realizační týmy z dvacetidvouch zemí světa. Kdo chtěl Šestidenní dojet a dostat jednu ze tří možných medailí, musel si sáhnout až na úplné dno svých sil.

První dny – pohoda, pátý byl bahenní lázní
První dny jako by endurácký pánbůh jezdce šetřil. Všem účastníkům přidělil nádherné počasí, takže se spíše prášilo, než by se dalo hovořit o nějakém bahnu. I když třetí den byl poznamenán velkou náročností, to nejnáročnější mělo teprve přijít. V noci z pátku na sobotu, tedy ze čtvrtého na pátý den začalo opravdu vydatně pršet. Možná že někdo tam nahoře převrhl nebeský kýbl, možná že šlo o srážky na několik týdnů dopředu. Jasné ale je, že sobotní ráno a pátý den soutěže rozhodl. Všudy přítomné bahno a velká náročnost 270km dlouhé tratě vykonali své. Mnoho jezdců nedokončilo, mnoho jezdců chytilo trestné minuty. Pořadí se znovu zamíchalo a mohlo se počítat od začátku.

Knight vs Merriman

Obrazek


Mezi horké favority letošní Šestidenní patřili Australan Stefan Merriman a dřevorubec z ostrovního království, David Knight . Původem trialista a mistr světa enduro, ovládal svou třídu enduro 2 po celou dobu Šestky. Měl zde posilu a psychologický doping v podobě své manželky a osmiměsíční dcery. Vyhrával zkoušku za zkouškou a jediným opravdovým soupeřem byl David Knight. Ten ale startoval ve vyšší třídě, takže šlo o bitvu pouze symbolickou, o absolutního vítěze. Knight od druhého dne vyhrál co se dalo a pro ostatní tak těžkou Šestidenní sám považoval spíše za obyčejný závod, než za tvrdou hru pro tvrdé kluky. Celkově také nakonec vyhrál David téměř o dvě minuty.

Frantíci vypadli , Finové v pěti
První dny kralovali pojídači žab. Ale říká se, že první vyhrání… a také na slova došlo. Jinak velice rychlé jezdce zradila horká rétora a po malém incidentu Andrého Raphaela na Hondě, museli Francouzi pokračovat již od druhého dne v pětičlenném týmu. Když poté v sobotní bahenní lázni odešli dvoum jezdcům Francouzského Trophy týmu motocykly do věčných lovišť, propadli se až na patnácté místo. Finy naopak postihla marodka. Tarkkala na KTM se ocitl třetí den, hned v prvním měřeném testu na zemi a následoval odvoz do nemocnice.

Gio a jeho parta dědků Obrazek
Giovanni Sala, Mario Rinaldi, Stefano Passeri. To jsou jména tří bývalých mistrů světa enduro, kteří se sešli v jednom klubovém týmu. Dohromady jim je více jak 120let a o první místo museli zápasit s motoklubem Jiřetín. Bratři Gottvaldové posílení Malátem dědkům nic nedarovali, ale mistři světa měli v konečném zůčtování trochu navrch. Jiřetínský se museli spokojit s druhým místem, což bylo také velice krásné.

Michalík a Kuklík excelovali
Roman Michalík na motocyklu TM startoval s číslem 4. Hned po příjezdu na ISDE věděl, že trať je přesně šitá na jeho styl a hodlal skoro doma předvést vše co umí. Čtvrtý den vyhrával endurotesty ve své třídě a chybělo pouhých 8 sekund k tomu aby vyhrál třídu a připsal pověstnou nulu. Druhým tahounem byl mladý jezdec Víťa Kuklík na dvoutaktní KTM 300. Stejně jako Michalda připisoval minimum a i když musel nahánět běsnícího Knighta, odvedl super práci. V závěrečném motokrosu, na který se přišlo podívat asi 30 000 diváků přímo exceloval. Podařilo se mu nejlépe odstartovat a Knighta nechal za sebou. Ten útok opětoval a ve druhém kole se přes Vítka dostal. Byl by asi jediný, protože Kuklík měl dobře našlápnuto. Bohužel ale ve čtvrtém kole prošlápl zadní brzdu a před mladého dravce se dostal Belgičan Klutz a Ital Zanni. Vítek dojel čtvrtý a v celkovém součtu jednotlivců skončil ve třídě enduro 3 na šestém místě.

Zraněný Karlos
Pilota nejsilnějšího stroje Českého Trophy týmu, Karla Schedera postihla hned třetí den soutěže nehoda při které si ošklivě poranil palec na pravé ruce. Pokračovat mohl jen se speciálně upravenou rukavicí. "Tu ruku tam dostaneme. Pojede dál, on je dřevorubec," charakterizoval manažer Trophy týmu Ladislav Krupička náturu a zarputilost zraněného jezdce hned při vyšetření v místní nemocnici. Velice bolestivé zranění pak Karla provázelo po celou dobu soutěže. S velkým zapřením musel absolvovat sobotní bahení lázně i závěrečný motokros.

Bohumilova smůla
Matador Šestidenních, Bohouš Poslední měl letos opravdu velkou smůlu. On sám překvapoval svými úctyhodnými výkony, ale smlůla ho provázela na každém kroku. Nejprve se mu čtvrtý den rozpadla a následně vysypala výplň pneumatiky a Bohouš chytil díky nutné opravě dvě trestné minuty. Aby toho nebylo málo, tak při závěrečném motokrosu dvoumetrový chlapík zatahoval tak mocně, až to nevydrželo sekundární kolečko a bylo po závodě. I přesto si Poslední odváží ze své poslední šestidenní stříbrnou medaili.

ObrazekJunioři se proklouzali až na šesté
Naši junioři ve složení Císař, Horák, Sedláček a Šíp v úvodu šampionátu zaspali. Ostatní juniorští rychlíci nasadili obrovské tempo a vteřinky se hromadili. Od prvního do čtvrtého dne to stačilo pouze na dvanáctku. Po sobotním přídělu bahna se ale ukázalo, že naši junioři zcela odepsaní nejsou, že máme vcelku spolehlivé dojížďky. To stačilo k tomu, abychom se procpali za záda Slovenským mlaďasům a po závěrečném motokrosu dokonce na konečné šesté místo.


Lake Tlupo 2006
Příští motocyklová olympiáda se uskuteční na konci listopadu příštího roku. Tentokrát přesně na druhém konci planety, u jezera Taupo na Novém Zealandě. Šestka se pojede v místech, kde se natáčel Pán prstenů a Český trophy tým doufejme bude u toho.


Výsledky:

World Trophy
1. Italie, 2. Finsko, 3. Švédsko, 4. Velká Británie, 5. Austrálie, 6. Slovensko, 7. Česká republika, 8. Portugalsko, 9. Nizozemsko, 10. USA.

Junior World Trophy
1. Italie, 2. Francie, 3.Finsko, 4. Švédsko, 5. Slovensko, 6. Česká republika, 7. Austrálie, 8. USA, 9. Portugalsko, 10. Nizozemsko

Klubová soutěž
1. MOTOCLUB LUMEZZANE (Itálie), 2. MOTOKLUB JIŘETÍN – PFANNER (Česká republika), 3. KTM POLSKA & MOTOKLUB OLSZTYN (Polsko)Blahopřejeme všem jezdcům, kteří dojeli až do cíle. Redakce ČMN
Šestidenní přinesla zlepšení
Zlepšit o jednu příčku loňské umístění dokázal při Šestidenní český Trophy-team a sedmou pozici z Považské Bystrice považuje manažer Ladislav Krupička za reálný obraz aktuálních možností českých jezdců endura. "Před nás se dostaly jen velmoci Itálie, Finsko, Švédsko, Británie a Austrálie a pak Slováci, které domácí kulisa hnala dopředu. Naši kluci ale také cítili, že se jim na Pováží fandí," hodnotí spokojeně.


 
PRAHA - "Přál jsem si umístění obou reprezentačních celků v horní polovině a to jednoznačně vyšlo." Trophy-teamů bylo na startu 19, 12 zemí postavilo juniorské celky. "Především vinou častého deště šlo o těžkou soutěž. V oblasti Javorníků a Strážovských vrchů čekaly náročné lesní úseky, skalní terén a bláto. Hlavně krosové zkoušky na mokré trávě nám nesvědčily," líčí manažer reprezentace.

"Šestidenní je týmová soutěž, i když se nemohu nezmínit o individualitách Michalíkovi a Kuklíkovi. Oba jeli v pohodě a patřili k nejlepším," říká Krupička o dvojici, která sbírá body i v MS jednotlivců. Shodně obsadili na Slovensku vynikající 6. místo ve třídě a táhli reprezentaci.

"Bojovali ale i ostatní. Ocenění zaslouží hlavně Scheder, který si při pádu zlomil palec na pravé ruce a víc než polovinu soutěže jel se zdravotním handicapem. Ukázal nezlomnou náturu," oceňuje Krupička a připomíná, že prst si vykloubil i Toman.

Potěšili mladíci
O víkendu zase ničily technické problémy už 44letého nestora endura Posledního, jenž absolvoval už třiadvacátou Šestidenní. "Při závěrečném motokrosu musel stroj doslova tlačit do cíle. Nenápadně, ale spolehlivě si počínal Rudolf," zdůrazňuje manažer a cení si skalpu Poláků či Portugalců.
"Základna českého endura není velká. Baroš už nemá prostředky ani čas na to, aby se věnoval sportu naplno, a lepší z bratří Gottvaldů dal přednost Jiřetínu, který po loňském bronzu bral klubové stříbro. Těžko jsme mohli dát dohromady lepší sestavu," říká Krupička. Těší ho i posun juniorského kvarteta po 9. místě loni v Polsku na šestou příčku. "Mladíci se dokázali zapřít. Horák překonával střevní obtíže, Sedláček se srovnal se ztrátou po defektu."
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář